• bigezipdoncem

Maldivler: Yeryüzündeki Cennet silüeti balayı rüyam

Hadi Maldivlere gidelim! Neden dediğinizi duyar gibiyim, biraz da içinizden ‘’çok demode yha’’ diyorsunuz, bazıları da hayal diyor, pahalı diyor falan filan. Ben başlayayım, devamını siz düşünün, neden olmasın😊 

Bilgisayar ekranlarınızda masa üstü arka planı olarak kullandığınız fotoğraflardaki turkuaz sular, eğik palmiye ağaçları, bembeyaz kumsallar, tropik adalar bir hayalden ya da günümüz dünyasının teknolojik aygıtlarının filtreleme özelliğinden ibaret değil. Maldivler’e giderseniz Hint Okyanusunda o kareleri yakalayabilir ve dahası o karelerin içinde sonradan eklenmişçesine efsanevi görüntüler oluşturabilirsiniz. 

Maldivler hakkında ufacık bilgiler;

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti denen bu ülke 1200 adadan oluşuyor. Belki 1204 tür bilemiyorum, o kısma pek takılmayalım😊 Öğrendiğime göre yalnızca 200 tanesi (200 olur-205 olur takılmayalım) kullanılıyor geri kalanları kendi halinde yalnız, güzel adacıklar. Beni birine atıp yiyecek bir şeyler verseler ben orada yaşarım, daha güvenli görünen bu modern hayatımızdaki tehlikeli maceralarımızdan daha az tehlikeli olur diye düşünüyorum.Yüzseniz hep görmek istediğim Sri Lanka’ya  geçebilecekmişsiniz gibi geliyor ama sanırım pek mümkün değil, ee kocaman Hint okyanusu malum. Zaten Maldivler hemen Hindistan’ın ve Sri Lanka’nın karşısı. Başkenti Male bu güzel ada ülkesinin, ve zaten Uçak Male’ye iniyor. Siz oradan gideceğiniz adaya gidiyorsunuz. Bu transferi genelde kalacağınız otel ayarlıyor merak etmeyin, tabi ki bu hizmet, ücret mukabilinde. Yakınlığa uzaklığa, deniz uçağı ya da tekne ile gidebilme durumuna göre değişiyor bu rakam. Adanıza ulaşmanın bedeli min 200-300 USD şeklinde. Bu yüzden aman diyeyim kalacağınız oteli siz organize ettiyseniz bu konuyu atlamayın, acente ile ayarladıysanız yine sorun ama merak etmeyin zaten organize edilecektir. Male’deki bu havalimanının adı Male İbrahim Nasir International Airport idi ama sanırım ismi değiştirilmeye çalışılıyor. Velana International Airport olacak gibi duruyor ama bizi pek ilgilendiren bir detay değil bu😊 Otelin bir akşam ‘’Maldivler Yerel Dansı’’ şovları vardı ve aynı zamanda da küçük bir Maldivler tanıtımı da yapmışlardı. Adaların geçim kaynağı balıkçılık ve turizm, başka da bir şey yok. Bu yüzden insanlar için pek bir geçim kaynağı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yani yerleşmeyi düşünürseniz bizim gibi, garsonluk ya da bunun türevleri işler yaparsınız, fazla bir şey ummayın. Şahsen ben Maldivler’den sonra hayatımı ciddi anlamda sorgulamaya başladım sanırım biraz bunalıma bile girmiş olabilirim. Biz İstanbul vahşetinde ne yapıyoruz, ne için yaşıyoruz ne için çalışıyoruz hala bunu düşünüyorum. 

Eşim bir Egeli olarak (İzmir) tüm insanların güldüğünü ve mutlu olduğunu farketmiş, tabi ki olurlar dedim bende, malum hayatımızı düşününce. Neyse, Adada evlerden tutunda, oteller, yeme, içme, günlük kullanılan eşyalar, tekneler ve daha nicesi coconut ağacından yapılıyor. Pek maliyet istemiyor bu durum, malum her yer coconat trees😊 

Maldivler, Asya’nın en küçük nüfuslu ve   dünyanın en az popülasyona sahip ülkelerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda 100 yıl içinde sular altında kalacağı söylenilen Hint okyanusunun cennetten kopan küçük incileri bence. 

İçimdeki hayranlığı soluksuz bir cümleyle anlattım farzedin. Küresel ısınma sebebiyle 100 yıl içinde sular altında kalacağı söyleniyor, bu olabilir ya da olmaz ama ne farkeder zaten bu yazıyı okuyanlar siz ve yazan ben olarak en fazla 70 yılımız var ise😊 çok da sorun değil kalabilir yani😊 Ben gittim ee siz de artık gitme planlarına başlarsınız, bu durumda bizler yırtmış oluruz, sonrakiler de atlastan bakıp gidecek yeni adalar bulurlar kendilerine. Biz kendi hayatımızı kurgulayalım..

Gözümün gördüğüm güzelliği sevdiklerimin görmesi en çok arzuladığım şey, o yüzden sanırım insanlara seyahatlerimden döner dönmez siz de gitmelisiniz deyip, plan yapmaya çalışıyorum onların adına, hemen ciddi ciddi oturup izinlerini sorup, bütçe belirleyip planlar yapmaya çalışıyorum insanlar adına. Saçma bence de 😊 

Dilim döndüğünce Maldivler gezi rehberi hazırlamaya çalışacağım, gezilecek pek bir yer olmadığı düşünülürse daha çok yapmadan dönmeyin içeren bir de ülkeye karşı küçük bir bilgi edinerek gidebileceğiniz bir yazı olacak benimki, başlıyoruz; ama önce bana bir şeyler yazma güdüsünü getiren Maldivler ülkesini neden yazmak istediğime 6 satır ile değineyim.

Neden yazmak istedim? 

En son yazdığı şey yüksek lisans tezi olan bir insan için bir seyahat yazısı yazmak ne kadar zor belki tahmin edebilirsiniz muhtemelen de çok iyi yazamayacağım ama amacımızın birbirimizle tecrübelerimizi paylaşmak olduğu düşünülürse, düzgün bir yazı yazmadım diye bana kızacak birinin olduğunu pek düşünmüyorum😊 üzerinden fazla zaman geçmeden bu seyahatimi ve daha sonra tüm seyahatlerimi anlatmak istedim sizlere. Çünkü ben böyle yazan ve anlatanlardan bol bol destek alıp seyahat planlaması yapıyorum.  Malum genelde bir gittiğimiz yere bir daha gitmiyoruz ya, işte o bir hakkımızı, gezegendeki yolculuklarımızda en güzel ve eksiksiz şekilde kullanalım istiyorum. Belki benim de küçük bir katkım olur😊 

Merak edenler olabilir, Neden Maldivler ? İlk Ateş ..

Kendimi bildim bileli 12-13 yaşlarından beri büyük bir atlasın Tahiti diye bilinen ülkesinin fotoğraflarına bakardım, içimde hep dünyayı görme gezme aşkı vardı, yaradılışta var işte ne yapalım. Esasında Maldivler rutinine girmeyecektik, başka adalar hakkında düşündük. Ben düşündüm yani. Başta yukarıda söylediğim gibi Tahiti’yi düşündüm, çooook pahalı ve uzak idi. Bütçemizi aşıyordu, malum evlilik curcunası. Fazla düşünmedik Tahiti olmuyorsa, şimdilik Maldivlerden başlayabiliriz dedik😊Esasında ben dedim.

Buna modaya uyan rutin bir balayı pıtırcığı genç kızı hayali gözüyle de bakabilirsiniz, başka anlamlar da yükleyebilirsiniz ama ben size asıl nedenini söyleyeyim; hep bir uzak diyarlara gitme isteği, içimdeki palmiye ağacı aşkı, ıssız ada, beyaz kumsallar gerçek mi, turkuaz su olur mu, insanlar adada yaşar mı, dünyanın en büyük hazzını ve huzurunu hisseder miyiz, dinlenir miyiz gerçekten, sorularının ve buna benzer duyguların coşkusuna kapıldık. Biz çalışan insanların tatil yapamama sorunları bitmez tükenmez, ee malum evlilik izni falan derken uzak diyarlara gitmeme engel bir durum olmadığını anladım ve rotamızı yeryüzü cenneti Maldivlere çevirdik. 

Biz bu sebepten gittik, siz ne sebepten gitmelisiniz onu söyleyeyim şimdi..

Balayına gidiyorsunuz yani, deli misiniz? Sırtınıza çanta alıp sokak sokak gezmenin koşuşturmanın ne manası var yahu. Adam akıllı yatın, dinlenin, sevgilinizle vakit geçirin, Balayı yani bir de, onca koşuşturma stresten çıkıp ne işiniz var Roma’da ya da Paris’te ya da ne bileyim herhangi bir ülkede. Phuket bile zahmetli. Gez gez bitmez orası şimdi😊 Oraya gidince öyle yatıp dinlenemezsiniz, bir sürü para verdiniz, sokaklara çıkmalısınız, adım adım keşfetmelisiniz, yatma gibi bir lüksünüz yok, ha ben yatarım yine de derseniz ee yazık ne işiniz var Roma’da ya da Paris’te. Kültür turu yapmayın Balayında. Yatışı ve huzuru hissetmeyi kafama koymuştum, Endonezya Bali bile bana göz kırpmadı balayı hikayesinde😊  çünkü orada gezip görecek çook yerler var. Balayını balayı gibi yapın millet. Yormayın, paralamayın kendinizi. Biz dinlenmenin ne olduğunu iliklerimizde hissettik. 😉   

Maldivler vize ister mi?

Vize derdi yok, MALE’ye inmeden -sanırım hangi havayoluyla gidiyorsanız bunu yapıyorlar- size bir belge dağıtıyorlar, pasaport numaranızı vs yazmak için. O kağıdı doldurduk indik ve pasaport kontrolden geçerken kaşelendi ve Maldivlerden geri dönerken tekrar istendi ve kaşelendi. Yani ne yalan söyleyeyim vize derdi olmaması güzel. 

Maldivlere ne zaman gidilir? 

Her mevsim gidilir ama en yüksek ayın Aralık-Ocak-Şubat ayı olduğu söyleniyor. Bu yükseklik maddi olarak da geçerli imiş. Haziran önerilmezdi belki ama merak etmeyin yılın 12 ayı 25 derecenin altına düşmüyor sıcaklık, yani hep aynı. Ama sadece muson yağmuru olması kötü olabilir. Güneş yüzünü göstermezse üzülebilirsiniz. Sanıyorum bizim yaz ve sonbahar aylarında oranın yağmur mevsiminin yüksek olduğu zamanlar oluyor. O zaman gitmeyin bence. Zaten az bir süre kalıyorsunuz cennette, sürekli yağmur yağmasın tepenize, ha biz ordayken yağdı mı, yağdı ama çok keyifliydi, bir anda deli gibi bir yağmur yağıyor ve duruyor, ilginç gerçekten. 

KARAR verdiyseniz gitmeye ,İlk olarak ne yapmalısınız? Nasıl gidilir?

TK ile Male’ye doğrudan uçuş var. 8.5-9 saat gibi bir süre. Bunun dışında 1 aktarma ile Istanbul- Doha -Male ya da İstanbul-Dubai-Male yapabilirsiniz. Ben Maldivler için baştan söylemek isterim ki kendiniz bilet almaya otel almaya vs girmeyin. O iş bitmez. Balayı içinse ya da muhtelif bir zamanda eşiniz ya da sevgilinizle gidiyorsanız mutlaka 2 kişilik özel tur paketlerinden yararlanın, inanın daha ucuz olacak. Biz seyahatimizi Siyam turdan Cansu Hn’ la organize ettik. İsteyene kontak bilgisini verebilirim tabi ki. Kusursuz bir seyahat organize ettiler.

Neden paket tur almanızı öneriyorum?

Balayı çiftlerine özel tur paketi alın ama çok dikkatli olun, Maldivlerde karmakarışık şeyler var yok vergi, yok havaalanından otele transfer, yok yemek, yok yine vergi şu bu. Ee malum adada başka bir şey yok, oraya gittiyseniz yiyeceksiniz, içeceksiniz, gün batımı, dalış falan filan başka aktivite yok, para hesabı yaparak geçiremezsiniz. Fiyat ne kadar uygun olursa olsun kendiniz kafanıza göre Maldivler’den bir otel alıp yola çıkmayın. Çünkü ekstralar baya sıkıntı yaratabilir. Bizim iki kişilik paketimiz ‘’all inclusive plus package’’ di ve biz isteğimiz gibi yedik içtik tüm gün ve gece. 

Kaldığımız yer, Jakuzili Kumsal villası;

Bu cennette herkesin bir villası var ve kendine ait okyanusu var desem yalan söylemiş olmam. Biz jakuzili kumsal villasını tercih ettik, okyanusa 20 metre idi. Kesinlikle şunu diyebilirim ki okyanus villalarının/su üstü villalarının bir manası yok 😊neden diye sorarsanız, zamanınız yalnızca 20 de biri bu odada geçiyor çünkü adada gezmek dolaşmak, coctail, moctail içmek, içerken havuza /denize girmek, eğik palmiye ağaçlarına sarılmak istiyorsunuz, yerde ve ağaçta bulduğunuz plumeria ile aşk yaşıyorsunuz, akşam dans, eğlence ve sonrasında şampanya, şarap jakuzi keyfi ve uyku.. İlginç bir şekilde sabahın köründe uyanıyorsunuz. Bu kadar oksijen bizim bünyelere zarar veriyor sanırım😊Cennet restoranda kahvaltı ediyorsunuz, havuza, denize ve öğle yemeğine diye geçiyor zaman. Hasılı su üstü villanız bir tane daha lüks fotoğraf kazandırmaktan başka bir işe yaramıyor size😊 Bizim villamız kendisine ait jakuzisi olan güzel bir villaydı. 623 numara Meeru Island. http://www.meeru.com/index

Dediğim gibi 2-3 bin daha fazla verip su üstü villa almayın, size hizmet etmiyor, akıllı olun, onlar önünde fotoğraf çektirmek için😊 

İlk Gün …

İlk gün muhteşem bir Emirates yolcuğuyla harika bir akşam yemeği eşliğinde Dubai’ye vardık. Enfes bir yolculuktu, italya’da yediğim makarna ve pizzalar gibiydi bendeki etkisi. Eşimden sonra aşık olduğum Boeing 777-300ER uçağı ile seyahate başladık ve bitirdik. Dubai’ye 4.5 saatlik bir uçuşla vardıktan sonra 1-2 saat beklemedik, tekrar ikinci Emirates uçağımıza bindik yine enfes bir kahvaltı eşliğinde Cennete vardık. İner inmez bizi dehşet sıcak ve nemli bir hava karşıladı, korkunçtu nefes almakta başta zorluk çekilen bir hava. Her otelin ‘’information desk’’leri var ve adınız yazıyor önlerindeki kağıtta. Bu güzel bir detay, çünkü kendinizi güvende hissediyorsunuz. “15-20 dakika bekledik ya da beklemedik , bir tekne geldi ve teknemize binip 45 dakikalık bir yolculuktan sonra cennete vardık. Otele varır varmaz çok güzel bir karşılama oldu, davul çalan insanlar bizi Kakuni Bar’a aldılar, oturduk güzel bir papaya kokteyli yudumladık (anamızın evinde de papaya içerdik zaten)  ve soğuk havlu dağıttılar herkese. Ne güzel düşünmüşlerdi bu detayı, zira sıcaktan beynimiz yanmıştı. Daha sonra keşfettim ki dağıtmış oldukları soğuk havluda kokan enfes koku ‘’ plumeria ‘’ denilen güzelliği ve duruluğuyla hayranlık uyandıran ada çiçeğinin kokusu. Bu kokuyu zaten ada boyunca sürekli alacaksınız. Küçük bir form doldurduk ve moctailimizi yudumladık ve odamıza geçtik. 

Kalacağımız yer için oda demek doğru olmaz, bildiğiniz küçük tek katlı bir villa, arka tarafında jakuzi , tuvalet ve duş alma bölümü var, evinden çıkmak istemeyenler için o kısımda da şezlong var😊 biz pek evde durmadık.  Evet kalacağınız yer de ayrı bir keyif ve mutluluk veriyor ama, düşünsenize Maldivlerdesiniz. Daha çok görüp, koklayıp, hissedip hafızanıza almalısınız her anı, saniyeyi ve saliseyi. Görmeye alışkın olduğumuz bir coğrafya değil çünkü. 

Yeme- İçme; 

Dünyanın en güzel restoranına ve 1001 çeşit yemeğine sahip bir cennet. Ben İstanbul’da ya da başka bir şehirde öyle keyifli bir restoran görmedim. Maalan Restauran ve Uthuru Bar. İkisi de yan yana. Yemekten önce Uthuru Barda güzel bir şarap için, yok ben şarap istemem derseniz milyon çeşit kokteyllerden içebilirsiniz, malibular, baileysler, romlar, ve daha daha dahası. Para ödemiyorsunuz hiçbir şeye(all inclusive plus package people) Siz sadece sipariş verin ve keyif için hazırlanmış koltuklarda gün batımını izleyin diye orda o bar/cafe.

 Daha sonra yemeğe geçebilirsiniz. Sakın orada oturmadan yemeğe geçmeyin. Bunu 1 gün hariç her gün yapın. Kalan bir gün ne için diye sorarsanız o da havuz kapanana kadar gün batımını havuzdan izlemek için kalsın. Ne isterseniz yiyip içebilirsiniz, merak etmeyin aç kalmazsınız. Biz ‘’all inclusive plus package’’ ile gittik ve sabah öğlen-akşam istediğimiz kadar yedik içtik. Adada bir sürü restoran var, siz onların belirlediği size yakın olanına gidiyorsunuz. Yani evinize yakın olanına. Onu başta size söylüyorlar. Bu sizin yararınıza bir şey rahat olun.  Çin Mutfağı da, Türk Mutfağı da, Zeytinyağlılar, domuz etleri, makarnalar, tatlılar, meyveler, etler daha ne düşünürseniz her şey var. Aç kalmazsınız merak etmeyin. Hindistan’a yakın olmasının bir etkisi olarak tatlı-tuzlu soslu yemeklerden de çok var. Hint mutfağı etkisi var diyebiliriz. Et yiyebilirsiniz, halal yazıyor yanlarında. Maldivlerin %99 müslüman rahat olabilirsiniz. 

Gece Hayatı ve Alışveriş: Adanızdaki otelin 1 değil birkaç tane barı ve restoranı oluyor, her akşam değişik bir aktivite oluyor. Rahatlıkla eğlenebilirsiniz. Alışveriş adada yine oldukça tatmin edici büyüklükte hediyelik satan yerler var yine otele ait bir yer. Başkaca birş eyler alabileceğiniz bir yer yok zaten. Yeterli oluyor merak etmeyin. 

Kaç gün kalmalı?: Bin yıl kalsam bu ülkede/adada o yaşam şekliyle sesim çıkmaz ama 5-6 gece yetiyor işte. Gerçeklik dünyasından 5 gece çalmış olup huzur deryasında rüya gibi kısa bir süre geçirebilirsiniz. Yetmiyor da siz de 5 gece şeklinde ayarlama yapabilirsiniz, sonu yok zaten 1 ay kalamayız bütçemiz de yetmez☹ 

Maldivler seyahati ne kadara mal oldu? Daha önce de söylediğim gibi ‘’all inclusive plus package’’ ile gittik, her şey dahildi, aşırı fazlaydı hatta, buna şnorkel ile dalış, günbatımı turu, gün içinde yenilen içilen her şeyi düşünebilirsiniz. Jakuzili kumsal villasında kaldık, jakuzi de bir harikaydı kaldığımız villa da. 12700 TL ödeme yaptık, bunun dışında orada cebimizden 18 USD çıktı şnorkel ile dalışın ekipmanları dahil olmadığı için. Hediyelik dışında 1 lira para ödemedik. Fazla mı az mı siz karar verin. 

Yapmadan dönmeyin 😊

**Adanın tamamını yürümelisiniz, keşfetmelisiniz. En geç 8 de uyanıp dünyanın en güzel restoranında kahvaltı yapmak, üstüne tropik meyveleri yemek-içmek, papaya suyu içmek (çürük karpuz gibi, suyu güzel ama kendisi değil) daha sonra denize girip, aynı yerde havuza girmek, hamakta yatmak, salıncaklarda sallanmak, tüm gün coctail, moctail içmek, sıkıldıkça patates kızartması ve bira ile keyif yapmak.. Öğle vakti lunch için gidip yine çılgınlar gibi yemek, sonra tekrar yüzmek, akşama kadar her çeşit coctail moctail içmek. Ahh amaçsız ve zamansızca kendinizi mutlu etmek. Nefes aldığınızı hissetmek..  HA akşam deli gibi yine yemek😊

**Az daha unutuyordum, akşam yemeğinden önce yine keyifle dekore edilmiş muhteşem bir cafede (Uthuru bar) gün batımını izleyip şarabınızı yudumlayın. Akşam yemeğinde dünyaları yiyip biraz yürüyüş yapıp odanıza geçip şampanya ya da şarap eşliğinde masaj ile jakuzi keyfi yapmayı unutmayın. 

**Bizim adamızda muhtemelen her adada olduğu gibi her akşam bir aktivite vardı. Kakuni bardaki ‘’chill out’’u unutmak mümkün değil. Öyle güzel soft bir sesle biraz yerel şarkılar birazda Jason Mrazdan başlayarak en keyifli şarkıları okyanus ortasında ılık bir rüzgarla, Malibu eşliğinde dinlemek paha biçilemez. 

**Yine başka bir akşam mutlaka yerel danslar yapıp, şarkılar söyleyip, Maldivler hakkında kısa bir tanıtım yaparlar, yine papayalı kokteylinizi alıp bu keyifli anı kaçırmayın. Dhoni bardaki yerel dans öyle keyifliydi ki dayanamayıp kendimi sahneye attım. Kayıtlar Maldivler yerel dansını hemen özümsediğimi gösteriyor.

**Tabi ki siz de mutlaka sunset cruize yapmalısınız bunu söylemiyorum bile, tabi dediğim gibi bunlar hep ücretli, aldığınız pakette bu da olsun. Okyanusa açılın gün batımından önce güzel yunusların dansını izleyin sonra da güneşi okyanusa yuvarlayın, yeryüzünün yuvarlak olduğu anlaşılıyor ve güneş bir alev topu gibi suya yuvarlanıyor, o an gökyüzünün aldığı renk cümbüşünü istanbuldan görme şansımız yok. Görmemişizdir hafızamızı yoklamayalım😊 Okyanus bir başka oluyormuş, güney yarım kürenin son kara parçası olan Cape Town’da yaşayan bir arkadaşım ısrarla böyle söylerdi, sanırım onu biraz anladım Hint okyanusuna gidince.

** Çok süper dalıyorsanız durmayın dalın, suyun altını göründe üstünde duramayanlardanım ben o yüzden belgesel dışında pek bakamam suyun altına. Bu sebepten şnorkel  ile dalış bize kafi geldi. Okyanusun turkuaz derinliklerinde evrende görmediğiniz çeşit ve renkteki balıkları selamlamak..Ah ahh..  Şnorkelle dalınca bile yetti, bir de dalma tecrübeniz varsa daha derinlere inerseniz siz düşünün gözlerinizle neleri göreceğinizi. 

**Swimming pool içmeden, sunset, sunrise içmeden dönmeyin. Ben Hindistan cevizini dubaide bile arayan biri olarak, Hindistan cevizli tüm coctail, moctailleri denedim. Tatlış tatlış güzel güzel kokan yerken çürük karpuz etkisiz yaratan içerken ılık bir rüzgar olan papayadan kaçmayın. Onu sevin ve için😊 

**Plumeria denen güzel çiçeği hiç atlamayın kulağınıza takın gezin, kokusunu hissedin. 

***Üşenmezseniz gelinliğiniz götürün ve cennette fotoğraf çektirin, boş verin salak saçma dış çekimleri Cennette çekilin en güzel anı fotoğraflarınızı. Ben yaptım ve iyi ki diyorum😊 

**Aslında 660 olan ama vergi ile 750 TL ye varan su üstü villasında masaj yaptırın. Açık konuşmak gerekirse masaj muhteşem değildi yani bizim muhtelif zamanlarda yaptırdığımızdan farklı değildi ama yine de hayatımın en güzel masajıydı. Çünkü içeri girdiğinizde sizi soft bir müzik karşılayıp, masaj öncesi içinde cinnamon olan tatlı bir içecek sunuyorlar. Masaj yapılan yer su üstü villaları ve yüz üstü yattığınızda yani masaj boyunca bin çeşit balığı izleyerek bu keyfi yaşıyorsunuz. Masajın beni vuran tarafı fiziksel şartlarıydı, kendisi değil ama sunum önemlidir değil mi😊 Okyanusa bakarak ayak masajı ile başlayıp devamı gelen büyülü bir süreç. Kullandıkları yağın etkisi tatili bitireli 4 gün olmasına rağmen vücudumda pamuk etkisi yaratmaya devam ediyor.

**Tatlış köpek balıklarından korkmayın. Yüzebilirsiniz bebek onlar 😊 

**Bagi diye ada içinde minicik bir araba var, adanın tamamını yürüdükten sonra onu kullanmaya başlayabilirsiniz. Size zaman kazandırır. Cenneti daha çok yaşamak için. 

**Honeymoon çiftlerine odaya şampanya gönderiyorlar meyve ile. Jakuzide o keyfi yaşayın. 

Dahası dahası ve dahası keyifleriyle Maldivler hayatımın en güzel yolculuğuydu. Belki sevgilimle de alakalı bu durum ama yukarıda anlatılanlar içinizdeki seyahat ateşini alevlendirmedi mi? Oldum olası tropik ada, ıssız ada , muson iklimi, yağmuru, palmiye ağaçları, uzak ülke merakı olan biri olarak beni ziyadeyle tatmin eden mistik bir yolculuktu benim için. Mistik olması için Hindistan ya da Bali olmak zorunda değil ya bana mistikti arkadaş 😊 içime döndüm kendimi buldum işte. Balayı denilen şeyi sokaklarda gezip kültür turlarıyla harcamayın, evlilik sürecinin zorluklarını ve gerginliğini ancak aralıksız 6 gün dinlenerek atlatırsınız. Venedik aşığı biri olarak tropik ada fikrini herkese her şekilde önermeyi bir borç bilirim. Herkese şimdiden teşekkür ederim buraya kadar okuduysanız sevgiler sizinle olsun, seyahatler planlayacak ve gerçekleştirecek umudumuz ve gücümüz olsun hep. 

Sevgiler

Beni instagramımdan daha fazla fotoğraf için takip edebilirsiniz. bigezipdoncem

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör