• bigezipdoncem

HANGİ ÜLKELERE GİTTİM !

Sevgiler selamlar dostlar !

Bugüne kadar gittiğim ülkeleri 1-2 cümle ile özetleyecek bir yazı yazmak istedim. İşinize yarayacak verimli bir yazı olur umarım 😊


Buyrunuz efendim, haftasonu okuması için hazır ‘’HANGİ ÜLKELERE GİTTİM’’ yazısı , ta taaaaammmmmm !!!!Neden bu ülkeleri seçtiğimi ve bir daha gider miyim kısımlarını kısaca açıklayacağım. Bu zamana kadar gittiğim tüm ülkeler benim aşırı bir şekilde merak ettiğim, çocukluğumdan beri görmek için hayal kurduğum rotalardan başka yerler değildi. Hiçbir zaman dünyanın her yerini göreyim gibi bir kafam olmadı, ben sadece hayal ettiğim yerlerde yürüdüm. Hazırsanız başlıyoruz.


İtalya (Vize istiyor) * Öğrenci iken eğitim için gittiğim İtalya benim için tesadüfi bir seçim değildi. Elimde Danimarka (ki Grönland’ı görmeyi çok istiyordum), Yunanistan, İngiltere alternatifleri varken ben İtalya’yı seçtim ki hala ’’iyi ki’’ derim. Beni çılgınlar gibi her gün mutlu eden, heyecanlandıran inanılmaz bir ülkeydi İtalya. Ölene kadar bin kere gitsem Venedik’e, 1001. Yi gitmek isterim. O kadar çok seviyorum İtalya’nın her bir şehrini. Oldukça fazla şehrini görme fırsatı da yakaladığım için ayrıca mutluyum. Siz de yurt dışı seyahatlerinize İtalya’dan gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz.

(Venedik ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım, keşke diğer tüm şehirleri de yazabilsem:/ )İran (Vize istemiyor) *Türkiye-İran Ticaret heyetinde iş için gittiğim ve 2 gün de gezme fırsatı bulduğum İran’a bir daha gitmeme gerek yok aslına bakarsanız😊 Asla kalkıpta ‘’hadi İran’a gideyim ve keşfedeyim’’ demem doğrusu 😊 Ama görmüş olduğum için mutluyum. Değişik bir tecrübe idi. Uçaktan inmeden başımızı kapatmamız ve orada 4 gün boyunca Tahran’da o şekilde gezmemiz, saraylar ve sedeflerle döşenmiş lüks beni oldukça etkiledi. Esasında İran muazzam bir coğrafya ama ben de tarih kafası pek yok😊 o sebeple kendi bütçemi ayırıp da gitme gibi bir duruma girmem😊


Almanya (Vize istiyor) * Her zaman her yerde söylüyorum, yine söyleyeyim, zannediyorum bu zamana kadar gördüğüm en kötü ülke. Ben burada refah durumunu ya da başka bir kısmı anlatmıyorum. Songül olarak kendi zevklerime göre bir değerlendirme yapıyorum ve Almanya, ne yaşayacağım ne de turist olarak gidebileceğim bir ülke. Ülke çapındaki kasveti zaten anlatamam. Sevmiyorum seni Almanya! üzgünüm. Ha siz de sakın ola bilet alıp, bütçe ayırıp da Almanya’ya falan gideyim demeyin. Yazıktır, günahtır dostlar 😊


Hollanda (Vize istiyor)* Kuzeyin Venedik’i diyorlar, Hollanda için. Biz de oldukça sevdik. Hakikaten güzel, keyifli muhteşem bir geziydi bizim için. Tekrar gidilir mi? Elbette .. Masal diyarı gibi bir ülke aslında. Ülkeye girişte yaşadığımız kötü tecrübe ve Türklerden nefret ediyor oldukları gerçeği hariç, tekrar tekrar Hollanda’ya gidilir ve gezilir <3


Fransa (Vize istiyor) *Herhalde yazın, kışın, ilkbahar, sonbahar her bir ay ve gün tekrar tekrar gidilecek ve görülecek bir ülke Fransa. Evet çok seviyorum. Hiç düşünmeden Paris’e bilet alarak başlayabilirsiniz yurtdışı tecrübenize. Yemekleri, sokakları, romantizmi, modası, tarihi, ruhu her bir şeyiyle sevdiğimiz Paris. Bin kere olsa bin kere gidilir dostlar 😊


Malta (Vize istiyor) * İtalya’da bulunduğumuz dönemdeyken gittiğimiz, çok bayılmadığım fazlaca eğlence mekanlarının olduğu ve 12 yaşındaki çocukların bar ülkesi Malta😊 hahahahhaha deyip kahkaha atasım geldi😊 Benim için pek bir şey ifade etmiyor açıkçası. Yarı İtalyan, yarı İngiliz Malta !! ‘’Sen mi büyüksün ben mi’’ dermişim. Sömürüle sömürüle fazla özü kalmamış, hatta özü oluşmamış MALTA! Seni de aramam ömrümde 😊’’ Haydi bir gideyim’’ demem, ne yalan söyleyeyim.


Dubai (Vize istiyor)* İnsanlar çokça merak ediyor farkındayım ama Dubai benim için bir şey ifade etmeyen ülkelerden :/ Üzgünüm merakınızı kırmak istemem ama benim için böyle. Gittim gördüm, gezdim, ama Ortadoğu ülkeleri zaten bana göre değil, dolayısıyla belki bundan dolayı çekici gelmedi. Üstüne üstlük aşırı pahalı. Sen kimsin DUBAİ !!!

‘’Bir daha gitmek ister miyim’’, sorusunun cevabı ‘’HAYIR ‘’. Yine de görülmeye değer mi ‘’evet’’. Dubai işi biraz karışık, sizin merakınızı baltalamayayım ben. Oldukça değişik bir ülke, modernizmin ve lüksün dibi, çöl kısmı da var ülkede falan, diye düşününce bigezip dönülebilir. Ancak sadece bu kadar😊


Tayland (Vizeye gerek yok)*Asya ülkelerini, iklimi, doğasını kısacası yemekleri hariç her bir şeylerini seviyorum. ‘’Asya’da bir yere gideceksin, tek bir ülke görme hakkın var deseniz ‘’ tereddütsüz Tayland derim. İyi ki dediğim ve bin kere gitsem de doymayacağım bir coğrafyaydı Tayland. O sebeple ölmeden önce yapılacaklar listesinde ‘’Tayland Seyahati ‘’hakikaten olmalı.

(Tayland ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


Kamboçya (Vize istiyor)* Sadece Angkor Wat için bile gidilebilecek bir ülke. Dünya üzerinde bulunan en büyük dini yapı olan Angkor Wat ihtişamı oldukça etkileyiciydi. Bir kez daha gitmek ister miyim? Açıkçası doğrudan hayır diyemiyorum. Çünkü ben Asya’yı ve kültürünü çok sevdim. Oldukça başka bir tecrübeydi benim için Kamboçya seyahati. Mistik, egzotik bir yolculuktu. Herkese tereddütsüz öneririm dostlar.

(Kamboçya ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


Tunus (Vizeye gerek yok) * Bir Ortadoğu ülkesi görmek istiyordum. Ortadoğu kültürünü anlamak, yemeklerini tatmak ve sahra çölüne dokunmak istiyordum. Yani görsem iyi olur diyordum, eksik kalmasın istiyordum ancaaaaak asıl derdim çöl görmekti. Beni Ortadoğu’ya götürecek tek şey buydu 😊 Bir nevi Afrika’ya da başlamış olmak beni ayrıca mutlu etti. Biliyorsunuz Tunus bir Kuzey Afrika ülkesi. Hem Sahra çölünü görebileceğim, hem lezzetli yemeklerle tanışabileceğim, hem muhteşem denizine girebileceğim hem de geleneksel ve modern muhteşem bir alternatif oluşturabilecek bir ülkeydi TUNUS. İyi ki dediğim bir seyahatti. O sebeple, benim gibi çöl görmek istiyorsanız, durağınız TUNUS olabilir.

(Tunus ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


KÜBA (Vize istiyor) *Diyebileceğim pek bir şey yok. Uzunca bir Küba yazım mevcut, orada belki hislerimi biraz olsun anlatabilmişimdir. Her insan ömründe en az 1 kere KÜBA’yı görmeli. Başkaca bir şey demiyorum. Biz bir daha gider miyiz sorusuna vereceğim cevap oldukça net. Kocaman bir EVET, koşa koşa yine giderim, hatta 14 saatlik uçuşu bile düşünmem yine yine giderim <3 Ah oo Buena Vista Social Club konseri, ahhh o Mojito’lar, o dünya güzeli turkuaz sular, o müzikler, Küba insanları, Havana sokakları..

Öyle muhteşemsin ki Küba ! Kocaman bir İYİKİ ve şükür seni gördüğümüz için <3

(Küba ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


Karadağ (Vizeye gerek yok) * Ülke seçimlerinden anlamış olacağınız gibi ben bir coğrafyanın kültürünü anlayabileceğim, birçok şeyi bir arada bulabileceğim en karakteristik ülkeleri seçmeye çalışıyorum. Rotamı belirleyen akıl oyunu da burada. Dolayısıyla balkanlara da el atmalıydım ve bu sebeple balkanların en güzel ülkesi Karadağ’a yani havali ismiyle Montenegro’yu seçtim. İyi ki derim. Çok keyifli, huzurlu, vizesiz yakın enfes bir alternatif. Mutlaka görmelisiniz.

(Karadağ ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


Yunanistan (Elbette vize istiyor)* ‘’Komşuyu görmeden olmazdı’’ dedim. Selanik’e ve Atina’ya da et attım. Atatürk’ün doğduğu evi gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum. Siz de uzak olmayan keyifli bir rota isterseniz Yunanistan’ı düşünmeden tercih edin. Ahhhh o Atina’da Plaka’da yediğim yemekler, dinlediğim müzikler ve uzo …Yeni bir yıla bu ülkede girmiştim birkaç yıl önce. Pek severim kendisini. Kocaman bir ‘’İYİKİ’’ de senin için komşu <3


Macaristan (Elbette vize istiyor) *Keyifli, ufak bir Avrupa ülkesi Macaristan. Annem ile gittiğim ve Avrupa’nın en eski açık hava termali olan dünyaca ünlü Szechenyi Termal Bahtlarına kış ortasında girdiğimiz harika bir ülke. Hakikaten sadece bunun için bile gidilebilir. Yine gitmeme gerek olmasa da size gidin diye önerebileceğim bir ülke. Buda’sı ayrı peşte’si ayrı güzel, keyifli bir Avrupa ülkesi.


MALDİVLER (Vize istemiyor) -Zannediyorum ki, cennetin yeryüzündeki küçük bir siluetidir Maldivler. Sadece bana göre değil, birçoklarına göre dünyada, gözlerin görebileceği en güzel yerdir. Ömrümüz yettikçe, sürekli gitmeye çalışacağımız ve gideceğimiz bir ülke<3 Bence siz de 1 kez olsun gidip görmelisiniz.

(Maldivler ile ilgili merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir yazı yazdım)


Çetelesini tutmamakla birlikte 50’ye yakın yurt dışı şehri ve 15 adet ülke görmüşüm bu zamana kadar (29.03.2019). Bu gezegende gitmem gereken çok yer bulunuyor, bunu biliyorum. Herkesin bir amacı vardır, benim ise ayak basmak istediğim her yeri görmek, gidebileceğim en uzak rotada bile gün batımını seyretmek.. Yapabilecek miyiz, bunu zaman gösterecek. Bu bir tutku ve karşı konulamaz bir merak duygusudur, burada bu yazıyı okuyorsanız siz de bendensiniz demektir😊 Umarım seyahat dolu muhteşem bir ömür sizin olur. Sevgiler.
75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör